Materiál povlečení

Tkaniny – obecně

Tkaniny jsou textilie vyrobené z příze (upředené z vláken) nebo z nekonečných vláken. Tkanina vzniká propojením dvou vzájemně kolmo probíhajících soustav nití – osnovy a útku. Touto kombinací vznikají různé způsoby zpevnění. Způsob zpevnění a použitý materiál vláken pak dávají tkanině požadované vlastnosti a vzhled.

Rozeznáváme tři základní typy vazeb – plátno, kepr, atlas a další typy vazeb od nich odvozených.

Plátno

Plátno je nejjednodušší a nejhustěji provázaný základní typ vazby tkaniny. Je to tzv. vazba „oboulícní“, to znamená, že podíl osnovních vazebních bodů a útkových vazebních bodů je v poměru 1:1 a rub má v neupraveném stavu stejný vzhled jako líc. Osnovní nitě leží střídavě nad a pod útkovými nitěmi. Vazbové body se dotýkají na všech stranách.

Atlas

Atlas je jedna ze tří základních vazeb tkanin. Atlasová vazba je rozpoznatelná pro svůj lesklý vzhled a „hedvábný“ omak. Je většinou velmi hustá (nízké setkání), málo odolná proti oděru. Vazní body jsou ve střídě pravidelně rozloženy a nesmějí se vzájemně dotýkat. Nejmenší počet osnovních nití a útků ve střídě je pětivazný atlas.

Vzdálenost vazních bodů se určuje postupným číslem, které udává na kolikáté další osnovní niti je na následujícím útku další vazební bod. V atlasové vazbě, zpravidla z hedvábí se například vyráběl tzv. satén.

Keprová vazba

Střídu keprové vazby tvoří vždy nejméně tři vazní body osnovy a útku. Podle počtu nití ve střídě se pak označuje kepr jako třívazný, čtyřvazný apod. Kepr může být osnovní nebo útkový (defakto otočený o 90 stupňů).